Úvodní stránka » Aktuální informace » 7.11.2009 Informace o pandemické chřipce.
Koalice pro zdraví položila několik otázek poradnímu sboru Evropského centra pro kontrolu nakažlivých onemocnění, kterého je paní Jana Petrenko členkou.

 

1. Jaké jsou rozdíly mezi sezónní chřipkou a pandemickou A (H1N1)?

Rozdíl mezi pandemickou A (H1N1) a sezónní je ve složení genetických materiálů a proteinech, které ty geny určují. Výsledkem je, že virus je nový pro většinu populace, která ještě nemá vůči němu vybudovanou imunitu.

2. Je základ vakcíny stejný pro oba typy? – míněno, že když se u člověka neprojevují vedlejší účinky u jedné, tak by je neměl mít ani u typu A (H1N1)?

Správně. Ještě před touto pandemií byl vývoj vakcín založen na ptačí chřipce se stejnými přidanými komponenty jako jsou ve vakcíně teď. Nazýváme je mock-up vakcíny (napodobeniny vakcíny). Tyto byly testované v klinických zkoušeních.
Důležité je si uvědomit, že máme dlouhodobou zkušenost s chřipkovými vakcínami a jejich přidanými komponenty. Jsou velice bezpečné. Po jejich aplikaci bolí rameno
a někdo se může cítit oslabený den nebo dva.
Samozřejmě, že pro krátkost klinických zkoušení nelze vyloučit, ve výjimečných případech, výskyt neobvyklých vedlejších účinků.
    
3. Máte zprávy o negativních vedlejších účincích ze Spojených států, kde očkování již několik týdnů probíhá? Hlavně u dětí?

Ve skutečnosti už máme dobrá data z Evropy, například ze Švédska, kde přibližně 70 000 vakcinací ukázalo jenom několik mírných reakcí.
Důležité je mít na paměti, že je několik málo lidí, kteří nemůžou být imunizováni – lidé s těžkou alergií na vejce (většina vakcín se v Evropě produkuje právě z vajec). Vzhledem k tomu, že do rizikových skupin patří těhotné ženy a těžcí chroničtí pacienti, je možné, že náhodou budou mít reakci, která ale není nutně následek vakcinace.

4. Je Pravda, že virus sezónní chřipky napadá hlavně horní dýchací cesty zatím co A (H1N1) napadá hlavně plíce a způsobuje mnohem těžší průběh chřipky?

Ano, je to Pravda, ale zatím co sezónní chřipka často zůstává v horních dýchacích cestách, ale někdy může také putovat níže do plic a způsobit těžké onemocnění. Toto se právě častěji stává s pandemickým virusem. Stává se to hlavně u rizikových skupin, kde je větší ohrožení u lidí s jinými chronickými onemocněními.

5. Je pravda, že sezónní chřipka se vyskytuje více u seniorů zatím co A (H1N1) je častější u dětí?

Není to 100% pravidlo. Sezónní chřipkou se děti častěji nakazí než senioři anebo ti s chronickými onemocněními, kteří ale podléhají nákaze rychleji.

6.Kdy se má začít léčit s Tamiflu?

Pokud se potvrdí nákaza A (H1N1) je nutné začít léčit okamžitě.

7. Je hospitalizace s A(H1N1) delší než u sezónní chřipky?

Ano, pacienti s těžkým průběhem pandemické chřipky musí být hospitalizováni déle.

8. Které jsou rizikové skupiny?

Rizikové skupiny - pacienti s chronickými onemocněními jako:
- diabetes
- kardiovaskulární onemocnění
- chronická obstrukční plicní nemoc nebo jiná plicní onemocnění, která mají vliv na dýchání, co může být I extrémní obezita
- těhotné ženy
- malé děti (speciálně ve věku do 2 let)

Příznaky A (H1N1):
- horečka
- respirační symptomy (kašel, škrábání v krku)
- rýma
- bolesti ve svalech
- bolení hlavy
- zimnice
- únava
- zvracení nebo průjem

Další informace najdete na http://www.ecdc.europa.eu nebo http://pandemie.mzcr.cz

Aktuální informace

9. 3. 2010

9.3.2010 Výsledky průzkumu spokojnosti pacientů s péčí

Konečně zde máme výsledky průzkumu spokojnosti pacientů s péčí. Neposuzovala se odborná kvalita, ale spokojenost pacienta s tím, jak se s ním zachází a jedná.

7. 11. 2009

7.11.2009 Informace o pandemické chřipce.

Koalice pro zdraví položila několik otázek poradnímu sboru Evropského centra pro kontrolu nakažlivých onemocnění, kterého je paní Jana Petrenko členkou.

archív

 Testování TEXT